Rozhovor o Malte: „My určujeme priority, podľa ktorých žijeme“
Krisztina je zakladateľka jazykovej agentúry a sprievodkyňa, ktorá sa okrem iného,...

Krisztina je zakladateľka jazykovej agentúry a sprievodkyňa, ktorá sa okrem iného, netají vierou v silu svojich snov. Poznám ju už roky a je jedna z tých osôb, ktorej nadšenie pre určitú krajinu ma vždy inšpirovalo. Nadšenie, ktoré je doslova nákazlivé a vyvoláva v hlave otázniky, pýtajúce sa odkiaľ pramení. Jej láska k Malte pretrváva už nejaký ten rok a mňa zaujímalo, ako a prečo k tomuto jej osudovému stretnutiu vlastne došlo. A tak vznikol rozhovor o nej, o Malte a iných veciach.

Rozhovor o Malte: My určujeme priority, podľa ktorých žijemeZdroj: Archív (Krisztina Horváthová)

Tvoja prvá cesta na Maltu začala pár rokov dozadu, z ktorej nečakane vznikol aj podnikateľský plán. Odvtedy pravidelne pendluješ medzi Slovenskom a Maltou. Čo ťa motivovalo k prvej návšteve?

S kamoškami sme plánovali dovolenku a vďaka dobrej cene leteniek nám „padla“ pod ruky Malta. V tej dobe som o nej nič nevedela, okrem toho, že jej hlavným mestom je Valletta a tým to všetko haslo. Čo viac sme však na letnú dovolenku okrem lacných leteniek a mora potrebovali?

A už vtedy si vedela, že sa na Maltu chceš vrátiť…

Za tých niekoľko týždňov som spoznala  množstvo ľudí a zistila som, že Malta má veľkú základňu Čechov a Slovákov, ktorí tam žijú, alebo pracujú. Len tak z ulice som sa posledný týždeň dovolenky preto rozhodla napísať do jazykovej školy, ktorú som neskôr aj navštevovala. V lietadle smerom domov mi po rozume nebehalo už nič iné, iba to, ako sa na Maltu znova vrátiť a ostať tam čo najdlhšie. Tak som sa vrátila a všetko ostatné išlo postupne.


? Prečítaj si #TOP10 cestovateľských momentov z rôznych kútov sveta, ktoré stojí za to zažiť ?


Návšteva jazykovky ťa viedla k otvoreniu agentúry ponúkajúcej pobyty na Malte. Je teda pravda, že Malta je vhodným miestom pre každého, kto sa chce učiť angličtinu?

Často sa ma ľudia pýtajú, prečo nie Anglicko a prečo práve Malta. Ja im vždy poviem, že na Malte sa dá pre celoročne príjemné počasie spojiť dovolenku s učením sa. Okrem toho má medzinárodné zázemie jazykových škôl, kde má každý príležitosť stretnúť ľudí z celého sveta. Ostatné je už na každom z nás, či si vytvoríme kontakty, alebo udržíme priateľstvá, ktoré nám otvoria nové možnosti.

Zdroj: Archív (Krisztina Horváthová a jedna zo študentiek jazykovej agentúry)

Ty si si tie kontakty vytvorila a do Malty sa definitívne zaľúbila.

O Malte je známe, že tam panuje uvoľnená atmosféra a domáci sa riadia mottom: My určujeme priority. V jeden deň spravia iba to, čo je dôležité a ostatné môže počkať. Podobne ako v Taliansku tu od 12:00 – 17:00-tej na niektorých miestach prevláda siesta a nikto tam nepracuje, pričom temperamentne vôbec nie sú ako Taliani (hluční – pozn. Nika). Sú omnoho kľudnejší ako sme my a ľudia, ktorí majú viac, nepovažujú tých, ktorí majú menej za menejcenných.

Stretávaš sa niekedy s predsudkami voči Malte?

Stalo sa mi, že jedna študentka nevycestovala na Maltu kvôli migrantom. V minulosti ich Malta na svoje územie nepúšťala, no poslednú dobu bolo prijatých niekoľko ľodí. Čo však o Malte môžem povedať ja, alebo čo je realita? Keď bežne chodím po meste, tak ich nevidím a už vôbec neotravujú. Vlastne som sa s nimi ešte na celom ostrove nestretla, takže ani neviem kde ich ubytujú, alebo kde sú. Často chodím aj na ostrov Gozo, kde je všetko ešte kľudnejšie a cez deň takmer vyľudnené. Keby bola situácia na Malte naozaj taká, ako je miestami vykreslovaná, asi by som zvážila cestovanie na Maltu aj ja.

Rozhovor o Malte - VallettaZdroj: Archív (Krisztina Horváthová)


? Prečítaj si tipy na predĺžený víkend v Ženeve – jednom z najdrahších miest sveta ?


Ako sprievodkyňa si v kontakte s rôznymi ľuďmi a vekovými skupinami. Myslíš si, že je Malta pre každého?

Jednoznačne áno. Keďže má krajina veľmi bohatú históriu, všetci čo sa chcú kultúrne vyžiť si prídu na svoje. Okrem toho bola Valletta vyhlásená za kultúrne mesto Európy. Ďalej sa po celom ostrove organizuje množstvo festivalov a ponúka veľa miest vhodných pre rodiny s deťmi. A čo sa týka mladých ľudí, tak Malta je jednoznačne správna voľba. Saint Julian’s (miesto známe svojim nočným životom – pozn. Nika) je pre 18+ úplným nebom. Pre mladých je najlepším obdobím návštevy jún-august a pre starších september, kedy je stále teplo, more je vyhriate a po uliciach behá menej detí.

Je niečo, s čím Malta v tvojich očiach, alebo všeobecne nevyniká?

Malta má síce pekné pláže, ale napriek tomu sú niečím, od čoho ľudia čakajú viac ako je realita. Občas keď zoberiem skupinu na vychvalovanú najkrajšiu pláž Malty (Golden Bay), stretnem sa s názorom: Toto je najkrajšia pláž? Pláže sú skalnaté, ale nie tak ako v Chorvátsku. Predstav si to tak, že končí ostrov a on naozaj doslova končí. Ako taký skalnatý múr, po ktorom musíš zliezť. A miesta, ktoré sú piesočnaté sú všetko umelo vytvorené.

Zdroj: Archív (Krisztina Horváthová)

Okrem toho sa tam nachádza veľa miest, ktoré sú veľkým lákadlom…

Aj keď je to občas masovka, Popeye Village je niečo, čo sa inde nenájde a medzi ľuďmi je veľmi obľúbené. Často počujem, že kvôli tomuto miestu chcú ísť ľudia na Maltu. Ide o rozprávkovú dedinku, ktorá je perfektná nielen pre deti, ale aj dospelých. Okrem toho Malta ponúka krásne útesy, alebo lagúny, ale nemôžem tvrdiť, že nič podobné sa v iných častiach sveta nenájde.

Rozhovor o Malte: Popeye VillageZdroj: Archív (Krisztina Horváthová)

Ak už sme pri tých plusoch a mínusoch, ako posledné mi o Malte prezraď, čo si myslíš, že by sa počas návštevy nemalo vynechať.

Napríklad trhy v rybárskom meste Marsaxlokk, ktoré sú každý týždeň v nedeľu. Tie sú naozaj autentické a na Slovensku žiadne podobné nemáme. Ďalej sú podľa mňa veľkým zážitkom miestne festivaly – čokoládový, alebo festival sviečok, kedy je mesto Birgu dva dni zaliate ich plameňom. Okrem nich sa na Malte často organizujú hody, kedy každé mesto oslavuje svojho svätého. Ľudia tancujú v uliciach, spievajú a všade vládne zábava. Aby som nezabudla, určite sa oplatí aj februárový karneval. Ten trvá týždeň a okrem toho, že je všetko vyzdobené, celá Malta ožíva.

Krisztina Horváthová (24): Mladá podnikateľka, ktorá sa po ukončení školy rozhodla vycestovať na Maltu. Tá jej tak učarovala, že sa tam rozhodla vrátiť znova a znova, až kým z toho všetkého nevznikol jej predmet podnikania. V súčastnosti sa venuje jazykovej agentúre, ktorá sprostredkováva zážitkové jazykové pobyty na Malte a v prípade záujmu vo Veľkej Británii. Osobné údaje boli použité so súhlasom a v súlade s novými nariadeniami GDPR.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website