Kolumbia alebo Peru: V čom sú si podobné a v čom naopak nie?
Rozhodovanie je občas ťažké a asi poznáš aj ty premýšľanie...

Rozhodovanie je občas ťažké a asi poznáš aj ty premýšľanie o návšteve jednotlivých krajín, kedy si potrebuješ vybrať jednu „vyvolenú“. Kolumbia alebo Perukrajiny Južnej Ameriky, ktoré sa mi už počas prvých dní mojej návštevy dostali pod kožu. A tak som sa dostala až sem. K porovnávaniu dvoch krajín, ktoré si užívajú veľa spoločného, ale aj množstvo odlišného začnúc atmosférou.

Kedy cestovať do PeruPeruánci vysedávajúci cestou k dúhovej hore Vinicunca.

Kolumbia alebo Peru – kam s chudšou peňaženkou?

Na začiatok tejto prvej etapy porovnávania je dôležité vedieť, po ktorých miestach bude viesť itinerár. Bude obsahovať iba veľké mestá, ktoré sú všeobecne drahšie a najobľúbenejšie zastávky ako Machu Picchu, či Národný park Tayrona alebo zablúdi aj mimo ne? Ak navštíviš iba Limu alebo Cartagenu, môžu sa ti Peru aj Kolumbia zdať miestami poriadne drahé. Také Puno v Peru, či Minca v Kolumbii majú ceny naopak veľmi priaznivé, pričom sa na oboch miestach dokážeš za pár eur najesť a rovnako nájsť ubytovanie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Ak však mám porovnať celkové ceny v Peru a v Kolumbii, Peru mi prišlo o kus lacnejšie a to hlavne pri ponuke ubytovania. Tým nechcem tvrdiť, že sa v Kolumbii nedá nájsť lacné ubytovanie alebo, že je drahou destináciou. Mám skôr na mysli cenové rozdiely za rovnaký, či porovnateľný štandard. Všetko však záleží od zóny komfortu, pretože dovolenka v Kolumbii, či v Peru sa koniec koncov stane takou drahou, akú si ju spravíš.

Ubytovanie v Peru počas mojej cesty stálo pre dvoch od 14€/noc – 32€/noc, pričom v každom zo 6-tich ubytiek boli v cene raňajky. Peru som (sme) však poňala viac low-costovo, pričom v Kolumbii som lacnejšie ubytovanie prestriedala s drahším „zážitkovým“. Ubytovanie v Kolumbii tak vyšlo pre dvoch od 12€/noc – 146€/noc, pričom raňajky boli v 5-tich z 9-tich ubytiek. Môj konečný verdikt však je, že aj keď sa mi v Peru zdali ceny o kus nižšie, rozdiel nebol až taký veľký a ceny sú viac menej porovnateľné.

Kultúra, pamiatky, mestá

Peru je krajinou Inkov, ktorej kultúra je založená na mýtoch, príbehoch a legendách. Základy inkskej kultúry boli položené v meste Cusco, ktoré sa stalo centrom, sídlom cisára a najbohatším mestom Ameriky. (Dnes patrí medzi najkrajšie koloniálne mestá, kam ročne smeruje množstvo zvedavých očí.) Napriek tomu, že Inkovia už zmizli, zanechali za sebou po celej krajine pozostatky stavieb a architektúry. Po uliciach, či nespevnených chodníkoch sa domáci prechádzajú vo farebných pončách, s pletenými čiapkami na hlavách, s alpakami za chrbtom. Okrem moderných štvrtí Limi, sa zdá, ako keby sa v Peru zasekol čas a ty sa nachádzaš v úplne inej dobe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Kolumbia je modernejšia a jej kultúra je vo väčšej miere ovplyvnená európskou. Koloniálnu architektúru strieda tá moderná a nachádza sa tu väčší počet veľkých miest (Cali, Cartagena, Bogota, Santa Marta, Armenia…), kdežto v Peru sú 3 (Lima, Arequipa a Cusco). Dôležitú úlohu tu zohráva hudba, ktorá sa ozýva z podnikov a roztancováva ulice. Domáci zbožňujú farby, čo sa odráža nielen na ich oblečení, ale aj domoch a káva, či kakao sú ich každodennou súčasťou. Tipy na miesta v Kolumbii zo severu na juh nájdeš tu.

Bogota je známa aj street artom. Prečítaj si, ako sa zúčastniť Free Graffiti Tour.

Aj napriek spoločnému Amazonskému pralesu, je prostredie Kolumbie zelenšie a z časti je tvorené aj kakaovými a kávovými plantážami. Je farebnejšia a rytmickejšia, kdežto Peru je viac vyprahlé a okrem tradičného oblečenia sú hlinené domčeky v prírodnej hnedej farbe. Peru však viac dýcha históriou a nachádza sa tu okrem Machu Picchu plno ruín, pričom v Kolumbii ich je iba zopár a najznámejšie sú Ciudad Perdida.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Doprava

Možnosti dopravy v krajine sú dôležité hádam pre každého návštevníka. Je jedno, či mu je bližšie Peru alebo Kolumbia. A čo sa týka dopravy, tak v prvom rade je hodné spomenutia, že v meste Medellín v Kolumbii sa nachádza metro. To je samo o sebe v Južnej Amerike veľká vec. Preprava autobusmi je v rámci Kolumbie veľmi dobre zastrešená, v niektorých mestách sú lanovky a niekoľko spoločností ponúka vnútroštátne lety za rozumné ceny. Letecká doprava sa častejšie oplatí viac ako preprava autobusmi a jazda na bicykloch tu taktiež nie je cudzia (Bogota má napríklad prívlastok mesto cyklistov).

Ak ťa zaujíma ako využívať UBER v Kolumbii a nenechať sa chytiť, prečítaj si článok o tom, ako využívať jeho služby.

Peru oproti Kolumbii v oblasti dopravy „o krok“ zaostává. Po krajine sa taktiež dá prepravovať vnútroštátnymi letmi poskytovanými LATAM, Peruvian, Avianca, StarPerú + niekoľkými menšími spoločnosťami. Autobusy sú tu rovnako veľmi populárne, aj keď pri niektorých hornatých trasách budeš mať možno strach v očiach zo spadnutia z útesu. Napriek tomu všetkému je doprava v Kolumbii na modernejšej a lepšej úrovni, pričom naučiť sa orientovať v jej systéme je jednoduché. Netreba však zabudnúť, že obe krajiny sú obrovské a preprava z jedného bodu do druhého môže trvať aj desiatky hodín.

Kolumbia alebo Peru na tanieri

To, že každá časť krajiny má mierne odlišnú kuchyňu v závislosti od klimatických podmienok majú Peru aj Kolumbia spoločné. Jedlá v Peru majú však viac zeleninový podklad, vrátane kukurice, quinoe a zemiakov. Zemiaky sú v ponuke na „milión“ spôsobov, či už so štiplavou alebo arašidovou omáčkou a napríklad ako príloha k omelete tvoria hlavný chod. Žiadny mäsožravec sa ale nemusí báť, keďže ponuka mäsitých jedál je rovnako pestrá. Tradičné raňajky sú kokový čaj, sladké pečivo, maslo a lekvár.

peruanska kuchynaRyby a morské plody sa s obľubou pripravujú v oboch krajinách. Pečená ryba so zeleninou a zemiakovou kašou v Peru.

V Kolumbii sa naopak viac menej všetko točí okolo mäsa a tradičné kolumbijské pochúťky tvorí slanina, klobása… a veľa vyprážaného. Banánové placky (úplná závislosť) sú často prílohou. Domáci zbožňujú sladké a husté karamelové krémy a presladené torty je nájsť hádam najľahšie. Na raňajky sa jedáva prevažne vajíčko a kukuričná placka Arepa.

Ak by som male vypichnúť jednu vec na Kolumbii, ktorá sa mi nepáčila, bolo by to jedlo. Miestnej – mastnej kuchyni som nedokázala prísť na chuť. Osobne mi peruánska kuchyňa sadla omnoho viac, no nájsť reštaurácie medzinárodných chutí v Kolumbii nie je žiadna veda. Dať si tak sushi, či francúzske palacinky nie je nič ťažké.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Destinácia plážových povaľačov

Osobne som ani do Peru, ani do Kolumbie necestovala výlučne pre pláže. Peruánske pláže sú na jednej strane lemované púšťou a na druhej strane Tichomorím, no ja som ani jednu z nich nenavštívila. Tvrdiť, že Kolumbia je lepšou plážovou destináciou môžem však už len z faktu, že ju neobklopuje iba tichomorské pobrežie, ale aj pláže Karibiku. Súčasťou Kolumbie je aj niekoľko ostrovov, ktoré sa pýšia vlastnými plážami. Napríklad v oblasti NP Tayrona sa nachádza niekoľko pláží, ktoré stoja za návštevu a nelemuje ich kopec domácich, či zahraničných návštevníkov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Bezpečnosť

Väčšina krajín Južnej Ameriky má nálepku nebezpečné a Peru, ani Kolumbia nemajú najružovejšiu históriu. V krajinách vládne chudoba, ostnaté drôty na budovách nie su žiadnym prekvapením a vojaci, či policajti v uliciach taktiež nie. To, čo bolo sa už zmeniť nedá, no bezpečnosť v oboch krajinách sa obrátila dobrým smerom. Nepokoje sú však stále ich súčasťou a riadiť sa preto treba vždy zdravým rozumom. A aj keď Kolumbia bola na špičke najnebezpečnejších krajín sveta, necítila som sa tam o nič viac nebezpečne ako v Peru. Prečítaj si napríklad o stopovaní a využití couchsurfingu v Kolumbii u Mili na blogu.

Čo vidieť v Cartagene - výlet na Isla BarúChudoba je rovnako bežná v Peru, ako aj v Kolumbii. Bohaté štvrte striedajú chudobné a kontrast je občas až do očí bijúci.

Peru aj Kolumbia sú krajiny, kam by som sa bez mihnutia oka kedykoľvek vrátila. Obe si ma získali svojou jedinečnou atmosférou, ktorá dotvára ducha týchto krajín. Pred konečným rozhodnutím si nezabudni prečítať kompletný návod ako cestovať po Peru a čo treba vedieť pred cestou do Kolumbie + itinerár mojej trasy. A ak už si sa rozhodol/rozhodla, daj mi vedieť, či vyvolenou krajinou bude Kolumbia alebo Peru. 🙂

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať