Poznám mnoho ľudí, ktorí dobíjajú svet a počula som už veľa skvelých príbehov o tom, čo sa im prihodilo počas ciest. Ako zdolali Kilimandžáro, potopili sa do najhlbších hlbín mora, objavili nepoznané... Nič sa nevyrovná pocitu skúmania nových miest a jedinej myšlienky, kam vyraziť skôr. Nie všetci to ale cítia rovnako, preto stretávam nie len scestovaných ľudí s dobrodružným srdcom, ale aj takých, ktorí cestovať vôbec nechcú, alebo chcú no to že ešte tak neurobili obhajujú miliónmi dôvodmi. Ktoré sú tie najčastejšie?

cascais

V prvej topke sa drží hláška - „Necestujem, lebo si to nemôžem dovoliť”

„Musíš mať také šťastie, že máš toľko peňazí″ - najčastejšia fráza, s ktorou sa stretávam počas rozhovorov so známymi, čo ju len tak mimochodom prehodia. Pravdou je, že nie som bohatá a cestovanie nie je otázkou peňazí, ale priorít! Skús odložiť svoje kávičkárske zvyky a míňaj menej, šetri viac. Čo je lepšie? Vidieť divy sveta, či polárnu žiaru a zažívať dobrodružstvo života, pri ktorom zabudneš na prinesené obete, alebo otvárať dvere do preplneného vnútra svojho šatníka? Existuje mnoho spôsobov ako cestovať v rámci rozpočtu a je už len na tebe či si vyberieš ubytovanie zadarmo cez Couchsurfing, dobrovoľníctvo, chatku, apartmán, lacnejšiu verziu hotela... Cestovanie sa môže stať životným štýlom a poskytne ti pohľad na svet a vzdelanie, ktoré v škole zaručene nedostaneš.

maledivy thoddoo ostrov

„Neviem jazyk"

Najlepší spôsob ako sa ho naučiť? Chytiť slovník, vyraziť, učiť sa a robiť pri tom milión chýb. Samozrejme strach z jazykovej bariéry a predstava, že vojdem do pouličného stánku, alebo reštaurácie bez schopnosti komunikovať sa zdá byť na prvý pohľad odstrašujúca. Občas ale stačí jedno slovo, ktorým vyjadríme všetko čo chceme povedať a v niektorých prípadoch budú mimika a gestá jediné čo budeš mať. Keď som v Číne prišla na autobusovú stanicu, stačilo mi vysloviť miesto kam som sa chcela dostať a domáci mi ukázali správny smer. Väčšina miestnych obyvateľov má pochopenie pre nevedomosť ich jazyka, no naučiť sa aspoň jednoduché ahoj a ďakujem pôsobí sympaticky a vzbudzuje rešpekt zároveň.

hong kong

„Nemám s kým ísť″

Jednou z výziev cestovania je rozhodnutie zbaliť si tašku a ponoriť sa do sólovej jazdy. Mnoho ľudí si odkladá svoje cestovateľské sny pretože v tom nechcú byť sami. Cestovať „sólo„ a na vlastnú päsť má svoje klady a zápory no čo sa týka mňa, plusy jednoznačne prevažujú nad mínusmi. Môžem cestovať svojim vlastným tempom, robiť veci, ktoré ma zaujímajú, jesť čo chcem, ísť kam chcem... skrátka môžem robiť čo chcem, kedy chcem a nemusím dodržiavať plán niekoho iného. 

hong kong bruce lee

„Cestovanie je nebezpečné”

Je dobré byť opatrný, ale nesmieš nechať strach určovať každý tvoj krok. Občas ho treba nechať za sebou a vykročiť zo svojej zóny pohodlia. Úroveň bezpečnosti záleží od regiónu, či krajiny do ktorej vycestuješ, no vďaka negatívnym a častokrát nafúknutým správam, ktoré sa šíria bleskovou rýchlosťou sú niektoré miesta vnímané nebezpečnejšie než v skutočnosti sú. No nie je život sám o sebe nebezpečný? Obklopujú nás veci, ktoré sú nezdravé, nedobré, krkolomné, ale povedala by som, že veľa ľudí sa ich aj tak nevzdá. Stačí ak použiješ svoj zdravý rozum a uvidíš, že budeš viac než v poriadku

„Mám strach z lietania”

Strach z výšok, alebo pomyslenie na posledné sekundy počas pádu lietadla nie je moc k smiechu. Ale aká je pravdepodobnosť? 1:XY miliónom? Priznám sa, že ani môj prvý let nebol moc ružový. Prebiehal v podobe snahy predýchať každý menší otras, či turbulenciu a po lete som úspešne dospela k názoru, že: „Milujem lietanie, poďme si ho zopakovať!” Lietanie je podľa štatistík najbezpečnejším spôsosbom dopravy tak si nasaď slúchadlá, čítaj časopis, zameraj sa na film, oddiaľ svoj strach a tvár sa, že neexistuje. Okrem toho kto povedal, že cestovať sa dá len lietadlom?

sri lanka negombo

„Nemám čas”

Tak si ho sprav a zabudni na to, že pri cestovaní existuje niečo také ako „správny čas„. Zoskup si voľno v práci, využi sviatky, víkendy a vykroč tou správnou nohou do sveta. sri lanka lipton seats haputale

Pred niekoľkými rokmi som aj ja bola jednou z tých, čo chcú vidieť všetky tie krásne miesta, ktoré vidíme vo filmoch, na fotkách, alebo o ktorých počujeme z rozprávania. Netušila som, že kde mám začať, s kým pôjdem, ako sa kam dostanem, kedy to všetko stihnem... Dnes ma všetky výzvy a príležitosti prinútili pousmiať sa pri spomienkach na prekonané rokliny, či vrcholy hôr, alebo cítiť spokojnosť po zdolaní objednávky jedla v ázijskej dedinke. Je jedno, či sa rozhodneme stráviť mimo domova niekoľko rokov, mesiacov, alebo dní. Záleží len na nás, či a kedy spravíme prvý krok. Tak prečo ho nespraviť už dnes?

- Čítaj ďalej: Na skok v Dubaji -

               

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.


O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.