Údolie tiahnuce sa na západe krajiny - Viñales, je tesne po Havane druhým najnavštevovanejším miestom Kuby. Niet sa čo čudovať, veď aj mňa sem pritiahol obraz miesta požehnaný do hrdzava sfarbenou pôdou, zelenými tabakovými plantážami a skalnatými výbežkami. Obraz miesta, kde kone v pomalom tempe klusajú po uliciach a farmy v sprievode dymu z cigár veselo otvárajú dvere zvedavým návštevníkom.

Viñales - Kuba tabakové plantážeMiesta, ktoré patrilo medzi favoritov neodmysliteľnej postavy kubánskeho diania Fidela Castra a miesta, ktoré ako keby domáci povedal je "mas tranquilo, more relaxing".   Oblasť do očí bijúcej zelene, národný park a kubánsky vidiek v jednom, ktorý za cinkania ostrôh topánok miestnych farmárov hrdo produkuje ten najlepší kubánsky tabak v krajine a hádam aj vo svete. 

Rum, cigary a káva

Kedysi domov utečencov dnes patriaci pod patronát kultúrneho dedičstva UNESCO s dôvtipom starých čias úspešne chráni rozsiahle tabakové plantáže spred ruchu okolitého sveta - rytmickej a živej Havany, ktorá sa nachádza od údolia Viñales približne 150km. Rum, cigary a káva sú neodmysliteľnou súčasťou miestneho života a vhodné podmienky na všetky druhy poľnohospodárstva robia z Viñalesu jeden z ich kubánskych domovov. Viñales sa nachádza v provincii Piñar del Río a aj napriek rokmi pretrvávajúcej aférke s cestovným ruchom, ponúka dokonalý pohľad na kubánsky vidiek s pomalou a uvoľnenou atmosférou.

Farmár poľnohospodárstvo na Kube

Prechádzam sa rokmi vydupanými uličkami a ako každý návštevník mám nárok na prehliadku jednej z tabakových fariem zadarmo. Chcem podtrhnúť autentickú atmosféru a tak za 15CUC/12€/3h idem na koňovi, na ktorého si už cestou naspäť nesadnem. "Prečo?" Pýta sa ma jeho majiteľ, ktorý mi so slovami "lady right, left" dvýha pravú aj ľavú ruku. Aj keď sa jemu zdá, že možno neviem ktorá je ktorá, bláznivý kôň naďalej neposlúcha. A veď prečo by aj mal odbočiť doprava, keď na ľavej strane rozvoniava čerstvá tráva? Napriek tomu 3 hodiny stoja za to a ja sa počas cesty lepšie oboznamujem s miestnym životom. 

Výlet na koňoch Viñales - západná Kuba

Tajomstvo kubánskeho tabaku a výroby cigár

Umenie pestovania tabaku prechádza z generácie na generáciu a po príchode na jednu z tabakových fariem odhaľujem tajomstvo výroby cigár, ktoré prežilo nejeden miľník v histórii - revolúciu, boj za nezávislosť, znárodnenie aj americkú inváziu. Pracovník vychutnávajúci si pôžitok z fajčenia mi vysvetluje proces sadenia, zberu, sušenia, fermentácie a následného triedenia. Po prehliadke plantáží nasleduje šúlanie cigár (nebolo to na stehnách žien, ale na stole), kedy sa miešajú pokrčené listy so silnou arómou s listami, ktoré dobre horia do veľkého listu udržujúceho tvar. Šírka cigary zodpovedá intenzite dymu a čím viac sa ohorok cigary zmenšuje, tím viac naberá na sile. Koniec cigary, ktorý sa vkladá do úst mi farmár pre neutralizáciu tabaku pokvapká medom z kvetín kávovníka a s prichádzajúcim pocitom točenia sa hlavy ju fajčím asi do polovice. Ochutnávam 7-ročný rum (vraj najlepší na Kube), ktorý získal 5 svetovo uznávaných ocenení a po všetkom nasleduje káva, kedy si prehadzujem kávové zrnká v ruke a vdychujem ich silnú arómu.

Viñales - Kuba výroba cigár

Po stopách predkov - Mural de la Prehistoria

Aj keď väčšinu návštevníkov láka Viñales práve pre tabakové plantáže a proces výroby kubánskych cigár, jeho súčasťou sú aj nástenné maľby Mural de la Prehistoria zobrazujúce evolúciu života cez vek dinosaurov až po človeka. Maľby vznikli po revolúcii, od kedy si každých 5 rokov vyžiadali komplexný projekt v podobe obnovy farieb. Celá maľba je malovaná vo forme dlhých čiar, ktoré pri bližšom skúmaní motajú trošku hlavu. Vstupné stojí 3CUC/2.50€, v cene ktorého je aj nárok na bezplatný nápoj v miestnom bare (vraj tu majú najlepšiu piňa coládu všetkých čias). Celý komplex sa nachádza 4km od dediny a pravdu povediac nie je to nič  výnimočné, ale v rámci aktívnejšieho využitia času sa toto miesto oplatí navštíviť už len kvôli okoliu. 

Mural de la Prehistoria Viñales západná Kuba

Ako sa dostanem z Havany do  Valle de Viñales?

  • Autobus Víazul - autobusy spoločnosti Víazul odchádzajú z Havany denne v niekoľkohodinových intervaloch. Cesta trvá približne 4h, cena jednosmerného lístka je 12CUC/9.50€ a lístky sa kupujú deň pred plánovaným odchodom. Keďže sa stanica odkiaľ sa odchádza z Havany nachádza celkom od ruky (na autobusovú stanicu nepremáva verejný spoj), k cene jednosmerného lístka si je fajn pripočítať ešte taxík za približne 5CUC/4€.
  • Colectivos - veľké zdieľané taxíky, ktoré boli do krajiny dovezené ešte pred revolúciou sú jednou z možností lacnejšieho cestovania po Kube. Niektoré dokážu umiestniť aj 8 a viac cestujúcich a ich cena sa odráža od obsadenosti miest (keď sú všetky zaplnené, cena je nižšia). "Colectivo" taxi z Havany do Viñales stojí na osobu za jednosmernú cestu približne 15CUC/12€.
  • Taxi - klasický taxík v retro prevedení, ktorý si za jednosmernú cestu pýta od 80CUC/64€.

Viñales - kubánsky vidiek

Výlet do údolia Viñales bol najlepšie trávený čas počas mojej prvej cesty Karibikom, ktorý ma dokázal preniesť do sveta zabudnutej západnej Kuby. Aj napriek nepriazni počasia mi za dva dni ukázal, ako vyzerá keď zeleň vrazí do skalnatých "mogotov" - vápencových pahorkov, život farmárov s volmi orajúcimi hrdzavé tabakové polia a obraz poľnohospodárskeho mesta, ktoré má dvere stále otvorené dokorán. A aj keď som práve kvôli hustému dažďu niektoré miesta nenavštívila, Viñales som si spolu s jeho autentickou atmosférou dokonale užila. 

Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje skúsenosti sa môžeš podeliť v podobe komentára. Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM.  

 

 

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.

O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.