Krajina ležiaca v západnej časti Južnej Ameriky, ktorú v dĺžke 2 000km lemujú vlny Tichého oceánu. Peru je jednou z "hot" dobrodružných krajín plnej farieb, indiánskej kultúry a nekonečného množstva prírodných krás, kde zvyky a tradície dýchajú v každom kúte. Krajinou prechádza pohorie Ánd a pobrežie tvorí vyprahlá púšť. Koloniálna architektúra, vzdialená džungla v podaní Amazónie, vulkány, zasnežené vrcholy hôr, či dedičstvo Inkov ponúkajúce neohraničené zážitky všetkých chutí. Keďže odpadá vízová povinnosť vstup do krajiny je o to jednoduchší. Ak chceš zistiť pár postrehov, ktoré ti môžu pomôcť, alebo o ktorých si možno ešte nevedel čítaj ďalej.

peru follow me to

Je Peru bezpečné?

100% bezpečnosť neexistuje na žiadnom mieste a obzvlásť nie v tých veľkých. Pravdou je, že niektoré krajiny majú pripnutú povesť nezaslúžene, ktorá sa dlhé roky udržiava a zhoršuje. Hrozba násilia a trestných činov vo väčšine častí Peru je rovnaká ako v ktorejkoľvek inej krajine. Peru má už dnes ďaleko od svojej militaristickej histórie plnej teroru a povstaní. Pred cestou som si preštudovala a vypočula veľa strašideľných recenzií, ktoré poukazovali na šedú stránku krajiny plnej lúpeží a ozbrojených prepadov. Znamená to teda aby som tam nešla? Prečo? Zlé a nepríjemné veci sa stávajú každému? Samozrejme, že nie. Mnohé z týchto nebezpečenstiev sú zbytočne prehnané. 

peru cuzco katedrala nika

Peru každoročne navštívi viac ako 1,5 milióna turistov, je to však dobrým príkladom toho, na čo si treba počas cesty dávať pozor. Aj napriek tomu, že som sa necítila nijako obzvlášť ohrozená, v Peru stále vládne chudoba a preto sú častým problémom drobné krádeže, ktorým sa však obozretnosťou a použitím zdravého rozumu dá ľahko predísť. Odporúčam nechodiť do tmavých uličiek a pútať na seba príliž veľkú pozornosť drahými šperkami, či elektronikou. Navyše špeciálna zložka "Policia turismo" vykračujúca si v bielych uniformách napomáha turistom, pričom takmer každý člen hovorí po anglicky, čo je v Peru naozaj veľká vzácnosť.

peru vinicunca duhova hora

Kedy navštíviť Peru?

Početnosť návštevníkov Peru je značne ovplyvnená počasím, ktoré môže byť suché, alebo daždivé. Obdobie sucha, či peruánska zima začína od mája do októbra, pričom od júna do septembra sú napriek slnečným dňom noci chladné, mrazivé a to hlavne vo vysokých nadmorských výškach. Veľká časť pobrežia môže byť zahalená do hustej hmly zvanej "garua", no z dôvodu menšieho množstva komárov sú tieto mesiace vhodným obdobím na návštevu Amazónie. Od novembra do apríla začína naopak obdobie dažďov a leto. Najvlhkejšie mesiace sú január až apríl. Každý peruánsky región má počas týchto mesiacov odlišnú klímu. Nížiny vo východnej časti sú horúce, Andský región je pomerne chladný, pobrežie je prevažne suché a hoci je Amazónia vlhká a tropická, v obdoví dažďov zažíva časté niekoľkohodinové dažďové sprchy. 

Cesta na Machu Picchu

cesta na machu picchu

Peruánci - Ola amigos

Väčšina obyvateľov sú katolíci, ale tradícia prinášania obiet a uctievania božstiev jednotlivých živlov, ako matku zeme "Pachamamu" je pevne zakorenená v každom z nich. Počas svojho života v sebe zachovávajú legendy a príbehy svojich predkov, ktoré sa šíria z pokolenia na pokolenie. Ich život plynie pomalým tempom a v mnohých rodinách sa stále drží presvedčenie, že žena príliš veľa neznamená. Prevažná časť peruáncov pochádza z veľmi chudobných rodín, preto nie je nič nezvyčajné že mnoho z nich počas celého svojho života neopustili svoje rodné mesto, či dedinu. Nenavštívili Machu Picchu, alebo vôbec nevedia, že také niečo ako dúhová hora v ich krajine vôbec existuje. Sú presvedčení že "gringovia" majú vrecká plné peňazí, preto pod domienkov že im to aj tak chýbať nebude sa z nich snažia vytiahnúť čo najviac. Peruánci sú milí, nápomocní a veselí ľudia, ktorí si však chcú popri tom všetkom trošku zarobiť. Mnohé agentúry ponúkajúce zájazdy, či služby vyplacajú domácim obyvateľom iba mizivý zlomok z celkovej ceny zaplatenej zákazníkom. Počas cesty mi preto aj napriek možnosti zjednávať neprekážalo priplatiť euro na viac za ručne robenú kľúčenku kupovanú priamo od babky na trhu.

peru cuzco cestovanie

peruanske dievca titicaca peru

Ako na mňa môže vplývať nadmorská výška?

Výkyvy nadmorskej výšky v celej krajine pri rôzne položených miestach môžu dať prvé dni trošku zabrať. Rýchlejšia únava, mierne závraty, bolesť hlavy, na každého môže mať iný vplyv. Vhodná je preto pár dňová aklimatizácia ešte pred začatím náročnejšieho treku a pitie dostatočného množstva tekutín, predovšetkým kokového čaju, ktorý je účinným liekom aj pri zažívacích problémoch. Je kokový čaj droga? Kokové listy obsahujú minimálne množstvo alkaloidov v porovnaní s kokaínom, na ktorého výrobu je potrebné niekoľko kilogramov listov a chemických procesov. Listy nie sú vôbec návykové a žujú, alebo sa pijú v podobe čaju pre energiu a jemne povzbudzujúci pocit. Čaj je možné kúpiť v akomkoľvek supermarkete, alebo dokonca aj na letisku.

alpaky lamy vinicunca

cuzco peru pohorie

Španielčina, Kečuánčina, Aymarčina

Peru je domovom nielen španielčiny, ale aj vyosoko postaveného rodného jazyka aymara a domorodého jazyka ríše Inkov kečua. Po anglicky nehovorí takmer nikto a španielčina sa líši v závislosti od geografickej polohy. Nevedomosť návštevníkov španielčiny je často využitá domácimi obyvateľmi vo svoj prospech.

rainbow mountain vinicunca peru trek juzna amerika

Doprava

  • Autobusy súkromných spoločností ako napríklad Cruz del Sur, Ormeňo, Inca Express... premávajú kamkoľvek aj na dlhšie vzdialenosti do susedných krajín. Cena vstupenky je odvodená od konkrétnej vzdialenosti a kvality servisu. Autobusy sú pohodlné a za menší príplatok sa dá rezervovať VIP triedu obsahujúcu prevažne ľahkú stravu, deku a pohodlnú stoličku. Je za zváženie fakt, či sa budeš za 10EUR trmácať autobusom 14 hodín vedľa miestnej babky, ktorá vyťahuje zo sáčku ryžu, alebo si za 15EUR doplatíš za vyššiu triedu a môžeš pokojne a v kľude prespať celú cestu. Lístky kupovať dopredu sa neoplatí.
  • Miestne mikrobusy "colectivo" premávajúce vo väčších mestách, častokrát nemávajú označené zastávky a šoférovi, ktorý von oknom vykrikuje mená zastávok je treba dať vedieť, že chceš nastúpiť, alebo vystúpiť. Platí sa pri vystupovaní u šoféra, alebo u jeho pomocníka. Zo svojej štartovacej dráhy vyrážajú obvykle až keď vodič uzná autobus dostatočne preplneným.

Trek na duhovu horu Vinicunca Peru

  • Železničná doprava nie je v Peru príliš rozvinutá. Vlakové spojenia Peru Rail, Inca RailFerrocarril premávajú po trase Puno-Cuzco, Cuzco-Machu Picchu, Cuzco-Ollantaytambo a Lima-Huáncayo. Priame vlakové spojenie medzi Limou a Cuzcom neexistuje. Ceny cestovných lístkov sú výrazne turisticky predražené.
  • V prípade taxíkov, tuk-tukov sa cena rieši hneď na začiatku aj s troškou zjednávania. V prípade nejakej dlhšej trasy sa častokrát oplatí popýtať na možnosť transferu priamo v cestovnej agentúre, ktorá ak potrebuje zaplniť posledné miesta v mikrobuse dokáže ponúknuť priateľnejšiu cenu.
  • Peru má okolo 8 808km vodných ciest z čoho 8 600km pripadá na Amazonku. Významné prístavy sú Iquitos na Amazonke, Pucallpa na Ucayali a Puerto Maldonado, Madre de Dios. Ďalej premávajú motorové člny po jazere Titicaca z Puna na plávajúce ostrovy Uros, Taquila a Amantani.

titicaca peruanky peru hereisnika

  • Letecká doprava -  Veľkosť krajiny je porovnateľná s 25-násobkom nášho Slovenska. Cesta z jedného miesta na druhé môže trvať autobusom aj celý deň, pričom naopak lietadlom iba pár hodín. Je to však každého osobná vec, či dá prednosť šetreniu času, alebo peňazí. Letisko Jorge Chavéz v Lime je jediným medzinárodným letiskom, ktoré umožňuje prísup do celej krajiny. Ak sa rozhodneš využiť vnútroštátne lety a svoju cestu nasmeruješ na Machu Picchu, tvoj let by mal byť zarezervovaný do Cuzca. V prípade, že sa vyberieš na sever krajiny s cieľom návštevy miestnych pláží, mal by si letieť do Trujila, či Tumbes. A ak sa rozhodneš pre Amazóniu, príletovou destináciou bude Iquitos, alebo Puerto Maldonado. Na čo si treba dávať pozor pri vnútroštátnych letoch? Aj keď sa ceny leteniek zdajú byť veľmi nízke a lákavé, pri ich kúpe si treba dať pozor a zvoliť si tú správnu. Domáci obyvatelia majú špeciálnu, zvýhodnenú triedu a pre všetkých cudzincov platí takzvaná "gringo daň". V prípade nevhodnej letenky sa môže stať, že ťa nepustia na palubu lietadla, alebo budeš musieť platiť poplatok, ktorý sa môže vyšplhať až do výšky 178USD. Na letisku je vhodné byť minimálne 2 hodiny pred odletom aby sa nestalo, že tvoje miesto uvoľnia niekomu inému.

peru katedrala cestovanie

Ubytovanie

Peru ponúka ubytovanie v najrôznejších cenových reláciách v závislosti od cieľového miesta od úplného základu až po nadštandard. V prípade súkromej izby s vlastnou kúpeľňou a raňajkami si je možné ubytovanie zarezervovať už za približne 15EUR na osobu za noc. Ak si nevyžaduješ súkromie a neprekáža ti spánok s inými cestujúcimi v jednej izbe, ceny za noc sa pohybujú okolo 5EUR. Bohaté štvrte a veľké mestá ako napríklad miliónová štvrť v Lime, ktorá v Peru vyzerá ako keby bola vystrihnutá z iného sveta ponúka ubytovanie a služby pre najnáročnejších, čo sa odráža aj na cene úplného štandardu, ktorý je možné v iných mestách dostať za "drobné" je na takýchto miestach značne nadcenené. Som toho názoru, že v lacnejších ubytovacích zariadeniach sa za raňajky priplácať neoplatí, keďže základ tvorí sladké pečivo s maslom a džemom, ktoré sa skôr či neskôr zunuje hádam úplne každému. Ubytovanie si môžeš pozrieť napríklad na Hotels CombinedTrivagoAirBnBAgodaHotelsBookingCouchsurfing...

peru aguas calientes machu picchu pueblo

cuzco peru lima juzna amerika

Kuchyňa

Peruánska kuchyňa je jednou z najpestrejších na svete a je dôležitou súčasťou kultúry a vyjadrením jej identity. V každej geografickej časti je v závislosti od klimatických podmienok niečim odlišná a dominantná. Pobrežie poskytuje čerstvé morské plody, vysočina širokú paletu zemiakov a džungla najrôznejšie sezónne ovocie. Do dnešnej podoby bola čiastočne formovaná aj vplyvom odlišných kultúr prisťahovalcov, ktoré vytvorili jedinečné spojenie chutí a tradícií. Domovom hranoliek, chipsov a miestom pôvodu zemiakov je práve Peru, ktoré má až 3 800 rôznych odrôd v divokej škále farieb a veľkostí. Ďalším dôležitým zdrojom potravy je kukurica (viac ako 55 druhov), morské prasa (takzvané Cuy), či Quinoa... Centrami kulinárskych zážitkov sú Cuzco, Lima a Arequipa. Stravovanie je pomerne lacnou záležitosťou, predovšetkým v prípade kúpy "menu" pozostávajúceho prevažne z predjedla, alebo polievky, hlavného jedla, dezertu a nápoja (častokrát pisca, chichamorady, alebo kokového čaju). Stojí okolo 3EUR v závislosti od reštaurácie a je ponúkané v akejkoľvek hodine. Väčšina reštaurácií ho má zverejnené už pri vstupe no môže sa stať, že si ho treba vyžiadať.  

pivo pacena juzna amerika

titicaca troucha fritta kuchyna peru

peruanska kuchyna

- ČÍTAJ ĎALEJ: KOĽKO MA STÁLO CESTOVANIE PO PERU A BOLÍVII?-

- ČÍTAJ ĎALEJ: VINICUNCA - PO STOPÁCH DÚHY - 

- ČÍTAJ ĎALEJ: CESTA NA MACHU PICCHU 

Ak sa ti článok páčil a bol pre teba nápomocný, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje skúsenosti a pocity z Peru sa môžeš podeliť v podobe komentáru! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM.

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.


O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.