Väčšina ľudí si pri akejkoľvek zmienke o Peru, bez rozmýšľania vybaví každým známe Machu Picchu. Táto krajina v sebe ale ukrýva omnoho viac ako iba Stratené mesto Inkov! Plno krásnych a nenapodobiteľných miest vytvorených samotnou prírodou, medzi ktoré bez pochyby patrí pestrofarebná dúhová hora Vinicunca, alebo iba Rainbow Mountain. Zmes rozličných nerastov poznačená zubom času a vplyvom poveternostných podmienok vytvorila farbami hýriaci útvar v podobe hory, ktorý v sebe odráža modrú, červenú, či fialovú farbu "dúhy".

Pred odchodom do Peru som po browsovaní Internetom natrafila na fotku hory, ktorá bola ako keby vystrihnutá z kreslenej rozprávky. Stačilo mi len tak málo k tomu, aby som nadobudla rozhodnutie, že ju chcem vidieť. Vo svete sa nachádza niekoľko dúhových hôr, konkrétne v Argentíne, Bolívii, Peru a v Číne. Napriek faktu, že peruánska je najvyššia, najčastejšie výsledky hľadania sa týkali tej v Číne, či turistických agentúr s pomerne malým množstvom informácií. V skutočnosti je tak skrytá, že knižný sprievodca neposkytoval nič o jej existencii a google ju na mape jednoducho nedokázal nájsť.

Horská oblasť Ausangate

Hora sa nachádza v regióne Cuzco, približne 100 km od samotného mesta, týčiaca sa v horskej oblasti Ausangate peruánskych Ánd. Zasnežené vrcholy hôr sa pomaly topia, tvoria rieky a zásobujú vodou nižšie položené dedinky. Voda znamená život a preto sú hory darcami a pôvodom života. Vďaka svojej jedinečnej výške 5100 m.n.m. a izolácii v blízkosti oceánu zafarbené sedimenty hrajú farbami levandule, tyrkysu, či terakoty... Neustále meniace sa poveternostné podmienky a vysoká nadmorská výška môže byť výzvou aj pre skúsených návštevníkov, preto výstup na vrchol nemusí byť žiadna sranda a vyžaduje si potrebnú dávku fyzickej aktivity. Odmenou sú výhľady, ktoré sa stanú naozaj nezabudnuteľné!

Tradičný trek sa uskutočňuje do 5/6 dní, kedy sa obchádza pre domácich obyvateľov posvätná hora Apu/Ausangate, ktorá je spojená s nejednou miestnou legendou. Vyžaduje si kempovanie v drsnejších podmienkach a silné odhodlanie. Našťastie pre nás všetkých, v horách až tak veľmi neskúsených sa dá výstup zvládnuť aj za 1 deň. Cestu sa odporúča absolvovať s miestnym sprievodcom a v Cuzku každá cestovná agentúra ponúka jednodňovú návštevu dúhovej hory za rozumnú cenu, ktorá je len zlomkom z predražených túr internetom preplnených agentúr.

Cesta na Vinicuncu - Rainbow Mountain

Aj napriek tomu, že som obrovským milovníkom hôr a pešej turistiky, až tak veľmi skúsená nie som a už vôbec nie vo výške 5100 m.n.m. Preto moje kroky smerovali do jednej z miestnych agentúr v Cuzcu. Cena jednodňového zájazdu s raňajkami, obedom a vstupenkou na horu stála približne 28EUR (samostatná vstupenka na horu stojí 10Sol), čo je na rozdiel od 100-200 dolárových cien pohybujúcich sa po internete značný rozdiel. Cesta začala o tretej nadránom, kedy nás dodávka vyzdvihla a pokračovala v ceste asi 4h. Prvou zastávkou bola menšia dedinka tvorená malými hlinenými domčekmi, kde sa podávali klasické peruánske raňajky - rozpadávajúce sa sladké pečivo, maslo, džem a kokový čaj. Domáci obyvatelia v pestrofarebnom oblečení a s lícami vyštípanými od silného vetra predávajú sušené kokové listy, ktoré sa vo vysokej nadmorskej výške žujú pre rýchlejšiu aklimatizáciu a menší pocit vyčerpania. 

Po raňajkách vo výške 4000 m.n.m. sme vyrazili na cestu. Výstup hore trvá približne 4-5h a dole 2-3h, v závislosti od tempa a počtu prestávok. Okolie obklopujú stáda divokých lám a alpák pobehujúcich po trávnatých plošinách. Po prvej hodine cítim únavu a menší príval vzduchu, cesta sa mi zdá byť nekonečná, ale zvládnuteľná. Sústredím sa na dýchanie, aby ma nechytali závraty. Pre menej zdatných vedľa vychodenej cestičky stoja domáci s koňmi, ktorých si turisti môžu prenajať za poplatok 50Sol - jedna cesta, 70Sol - spiatočná. Kone sú k dispozícii počas celej cesty, takže ak si ich niekto chce prenajať iba ako záruku, môže tak spraviť počas treku. Avšak niektoré časti sú tak strmé, že kus cesty bude musieť odkráčať vedľa svojho koňa. 

Čo si zabaliť?

Aj keď sa počasie zdá byť zo začiatku chladné, počas dňa teplota stúpne a slnko začne poriadne vypekať. Preto je nevyhnutnosťou opalovací krém, viac vrstiev oblečenia, pevná obuv, slnečné okuliare, pršiplášť v prípade, že sa strhne dážď, čiapka (ešte aj pokožka hlavy sa mi spálila a teda tá pálčivá bolesť počas česania vlasov rozhodne nestojí za to), balzam na pery a samozrejme veľa veľa vody. Rovnako nápomocné sú aj trekové palice, ktoré sa dajú vypožičať u miestneho sprievodcu za 10Sol.

Cesta na dúhovú horu je rozhodne nezabudnuteľná a aj napriek tomu, že Machu Picchu je najslávnejšiou pamiatkou v Peru, Vinicunca Rainbow Mountain je pre mňa z celej cesty určite najpamätnejšia.

- ČÍTAJ ĎALEJ: CESTA NA MACHU PICCHU -

- ČÍTAJ ĎALEJ: NAVOD NA CESTOVANIE PO PERU -

- ČÍTAJ ĎALEJ: KOĽKO MA STÁLO CESTOVANIE PO PERU A BOLÍVII? -

- ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA - ČAJ-

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.


O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.