Čo si spájaš s Rumunskom okrem toho, že je domovom Drakulu, ktorého slávu vyzdvihlo pero spisovateľa Brama Stokera? Hrady, zámky, alebo históriu plnú legiend? Sedím v lietadle smerom domov a rozmýšľam ako by som Rumunsko opísala ja. Po mojej prvej návšteve si ho spájam s nekonečnými horami, dolinami a prírodou, v ktorej môžeme byť návštevníkom a obdivovateľom, no nikdy nie vládcom. 

cheile turzii rumunsko

Do Rumunska som sa dostala z Bratislavy so spiatočnou letenkou za 9EUR. 9EUR? "To budeš cestovať v batožinovom priestore, či ťa cestou niekde vyhodia? (Vtipy na môj účet). Nič z toho sa mi nestalo a do cieľovej destinácie Cluj-Napoca som sa dopravila v pohodlí a bez akejkoľvek ujmy na zdraví. Autobus za pár RON ma berie z letiska priamo do centra mesta. Počas cesty si všímam obrovské množstvo postavených a rovnako rozostavaných kostolov, ktoré sa vynárajú pozdĺž ciest. Rumuni sú veľmi silno veriaci a uznávajú až 18 náboženstiev. Aj tie najmenšie dediny majú postavené aspoň dva kostoly, prezdobené a veľkolepé. Cluj je živé univerzitné mesto, ktoré spája históriu s dômyselným umením. Na uliciach predávajú predajcovia zviazané kytice poľných kvetov, cítiť čerstvo robené lángoše a takmer v každom výkľade miestneho obchodu folklór. Cluj obýva najväčšie množstvo študentov v Rumunsku na základe čoho sú podniky určené aj pre menšie peňaženky a mesto večer vo svetle vysvietených kostolov a živých barov hádam nikdy nespí. Okrem toho Cluj zažíva každoročne množstvo festivalov, ako napríklad "Jazz in the Park", ktorý prebiehal počas môjho pobytu a rovnako ponúka v akýkoľvek deň "Free Guided Tours". 

cluj napoca kostol

Doprava Cluj-Napoca/Kluž

Väčšinu zaujímavostí, ktoré Cluj ponúka sa dá pochodiť pešo a vždy keď nechcem bezcieľne blúdiť mestom v letných horúčavách a kameňmi vykladaných cestičkách, horlivo využívam appku maps.me. V meste bežne premáva mestská hromadná doprava a super je, že jeden lístok je vhodný na dve použitia, alebo rovno pre dve osoby, keďže sa dá cvaknúť z jednej aj z druhej strany. Taxíky sú celkom lacné a ich cena je približne 0,50EUR/km. Dostupný je aj Uber, aj keď šoférov je pomerne málo a v skorých ranných hodinách, alebo naopak príliž neskorých večerných, či v nedeľu sú nezastihnuteľní. Do ostatných miest Rumunska premávajú autobusy, ktoré si vieš pozrieť na Autogari.

romania les rumunko

Turda - soľná baňa Salina Turda a kaňon Cheile Turzii

Súčasťou cesty za rumunskou krásou bola Turda, ktorá okrem nie tak obyčajnej soľnej bane "Salina Turda" ponúka aj možnosť treku do kaňonu "Cheile Turzii".  Z Cluju do Turdy premávajú autobusy každú hodiny, ale z dôvodu veľkého množstva ľudí je lepšie mať vytvorenú rezerváciu.Okrem klasických autobusov chodia do Turdy aj mikrobusy, ktoré stoja na viacerých miestach v rámci mesta Cluj. Cieľu predchádza približne hodinová jazda autobusom s výhľadom na polia a lúky, s pasúcimi sa ovcami a ich pastiermi. Vonku je okolo 30 stupňov a pre mňa sú úplne samozrejmé šortky a letné sandále (zasa jeden z tých zlých nápadov). Predstav si, že po vstupe do bane, ktorá je 7 km hlboká ťa okrem úžasu od čierno-bielych stien, ktoré lemuje hrubá vrstva soli šokne zima, ktorá ťa po otvorení dverí doslova ochromí. Baňa je otvorená každý deň od 9-18:00 a vstup stojí do 5EUR. Netradičnou možnosťou v rámci tejto TOP atrakcie Rumunska, ktorú Business Insider zaradil medzi najkrajšie podzemné miesto je člnkovanie sa v plytkom jazierku, obrie koleso, či možnosť zahrať si minigolf, alebo bowling priamo na dne bani.

salina turda rumunsko

Kaňon Cheile Turzii je prírodnou rezerváciou, ktorá obsahuje jednu z najkrajších krasových miest v Rumunsku. Bol vyhĺbený riekou Hasdate, ktorá v letných mesiacoch stráca intenzitu, ale naopak s nadchádzajúcou zimou pripomína rozbúrenú horskú bystrinu. Trek sprevádza niekoľko mostov, horolezcov, pamätníkov a samozrejme nás - návštevníkov. Za 30RON ma šofér taxíku vyloží priamo na štartovacom bode, keďže z Turdy je to okolo 10km a nepremávajú sem žiadne autobusy. Chodník je vyšľapaný a počas treku sa náročnosť trasy mierne zhoršuje - vymyté kamene sa pod nohami šmýkajú a niektoré prechody sa zužujú. Celkovo však trasa nie je náročná a tie výhľady rozhodne stoja za to.  

rumunsko cheile turzii narodny park

Alba Iulia a pevnosť - citadela Alba Carolina

Cesta do mesta Alba Iulia trvala z Cluju približne 2 hodiny a rovnako ako v prípade Turdy bola sprevádzaná pastvinami, prívesmi ťahanými koňmi (na dedinách sú stále často používaným dopravným nástrojom) a lúkami s vykvitnutými kvetmi. Samotné opevnenie bolo vybudované pre prípad možného nebezpečenstva zo strany Osmanskej ríše a vstupné brány ukrývajú množstvo kultúrnych pamiatok, na základe čoho je mesto častokrát považované za kultúrne cetrum Rumunska. V kostoloch práve prebieha omša a pri vstupe stoja ľudia so štrngajúcimi košíkmi čakajúc dobrovoľný príspevok. Za odmenu dostanú všetci prispievatelia zväzok poľných kvetov.  Komplex je plný živých reštaurácií a práve prebieha oslava výročia opevnenia. Po uliciach sa prechádzajú cigánky v pestrofarebnom šate, vstupy do múzeí sú takmer zadarmo a všetky pamiatky sú čisté a udržiavané. 

alba iulia

Rumunsko, alebo inak Sedmohradsko, či Transylvánia bolo v minulosti súšasťou nášho spoločného štátu a to Rakúsko-Uhorskej monarchie. Pred cestovaním do Rumunska má mnoho ľudí predsudky. Veľa z nich ma ubezpečovalo, že ma tam zaručene okradnú až nie ukradnú. Prečo teda cestovať do Rumunska? Prinajmenšom z dôvodu odbúrania predsudkov. Pravdou je, že je to krajina plná prírodných krás, tradícií a architektúry a aj keď sa s ňou na teraz lúčim, viem, že onedlho sa vidíme zas!

alba iulia church romania

alba catalina alba iulia

- ČÍTAJ ĎALEJ: PREDĹŽENÝ VÍKEND V ŽENEVE-

- ČÍTAJ ĎALEJ: NA SKOK V DUBAJI - 

- ČÍTAJ ĎALEJ: KOMPLETNÝ NÁVOD AKO CESTOVAŤ PO MALDIVÁCH + 20 MOJICH NAJOBĽÚBENEJŠÍCH FOTOGRAFIÍ

Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje skúsenosti a pocity z Rumunska sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM.

cheile turzii romania

cheile turzii priroda rumunsko

rumunsko cheile turzii rezervacia 

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.


O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.