Slony sa narodili pre slobodu, ale v mnohých ázijských krajinách sú v reťaziach podrobené bolesti, či utrpeniu a ich životný priestor sa v dôsledku cestovného ruchu, alebo stavebníctva... zúžil z bujnej džungle na malú klietku. Jazda na slonoch ako trend, ktorý neustále prekvitá sľubuje jedinečný a nezabudnuteľný moment, ktorý je na zozname must-do nejedného turistu. Od prírody divoké slony indické v minulosti zastupovali v kultúre Srí Lanky dôležité miesto a ich zabitie sa považovalo za ťažký zločin. Dnes ich však každým rokom ubúda a z približne 20 000 slonov žijúcich na ostrove ostal iba mizivý zlomok. Prečo tomu tak je?

minneriya narodny park slonyTento krutý úbytok slonov ani zďaleka nemá na starosti prirodzený cyklus života, ale práve naopak konflikt človeka a zvieraťa, či už sa jedná o loveckú vášeň jednotlivcov, alebo organizácie, ktoré vedú k ich zotročeniu. Dnes žije vo väzbe niekoľko stoviek slonov a jedným z mnohých cieľov je vyčarovať radosť a úsmev na tvári nejednému návštevníkovi. Veď po vzhliadnutí fotiek kolujúcich internetom a sľubom cestovných agentúr sľubujúcim najosobnejší zážitok so slonom by si ho na vlastnej koži chcel vyskúšať hádam každý. Hrajúce sa slony vo vode v sprievode turistov vyzerajú tak nevinne a plné radosti, až by im niekto mohol závidieť. Spýtaj sa ale sám seba či je to normálne. Slon je divoké zviera a jeho skrotenie znamená krutý proces, ktorým si každý jeden musí prejsť. Aj napriek tomu, že tento problém na Srí Lanke nedosahuje úroveň Thajska, biznis stále prekvitá a týka sa cestovného ruchu po celom svete. 

Part DEL Del8381118 1 1 0

Ako to v skutočnosti je?

Slony sú jednou z hlavných turistických atrakcií, ktoré sa snažia prilákať čo najviac návštevníkov do krajiny. Aby dokázali spĺňať požiadavky sú mladé sloníčatá násilím odobraté od svojich matiek a podrobené tréningovým procesom známym ako "the crush", ktorý zahŕňa fyzické zábrany spôsobujúce silné bolesti, životný priestor v podobe malých drevených ohrád a zníženie dávok vody a potravín. Počas tejto doby má slon zviazané všetky nohy bez možnosti pohybu a podrobuje sa rituálnemu bitiu palicou s ostňami, pričom je učený základné povely. Takto ich "mahuati" cvičia aby si uvedomili, že sú odkázané iba na nich a všetko si musia zaslúžiť. Jedlo, spánok, oddych... Aj keď agentúry uspokojujú návštevníkov s tým, že slon má hrubú kožu a nič necíti, ich koža je miestami veľmi jemná a cítia každé bodnutie, alebo ťahanie hákom. Ich nohy sú citlivé a počas chodenia po chodníku zacítia každé dunenie, preto potrebujú terén, ktorý im poskytuje ich prirodzené prostredie - džungla. Na konci tohto procesu je slon "zlomený" a v čase, kedy si turista príde na ňom zajazdiť pôsobí akoby bol plný mieru. Pravdou je, že je jeho duch systematicky narušený a stratil už aj tie posledné väzby na rodinu, ktoré v prírode tvoria veľmi silné puto. Proces domestikácie slonov na Srí Lanke má dlhú históriu a siaha až do čias sinhálcou, kedy boli uväzňované za vojenským účelom. Tento problém zotrváva dodnes a je smutné, že pokiaľ slony nie sú využívané v oblasti cestovného ruchu, ľudia si nájdu ďalšie spôsoby vedúce k ich zotročeniu a rizika vyhynutiu.

elephant abuse

Zdroj: Ishara S.KODIKARA/AFP/GettyImages

Slúži sloní sirotinec Pinnewala na ochranu slonov?

Tento vládou vedený sirotinec pôvodne založený na ochranu opustených slonov je jedným z miest, ktoré s obľubou navštívi nejeden turista Srí Lanky. Dnes je otázne, či stále slúži pôvodným účelom, alebo je horšou napodobeninou ZOO. Slony sú kŕmené v malých výbehoch zo všetkých strán obklopených ľuďmi s blikajúcimi fotoaparátmi a mnoho mahuatou čelí obvineniam z násilného správania páchaného na slonoch...

Ako tomu môžem zabrániť?

V minulosti som aj ja chcela zažiť jazdu na slonoch zelenou džunglou, ale dnes som rada, že som tak nikdy neurobila a ani neurobím. Je pochopiteľné, že si všetci chceme zo svojich ciest priniesť čo najviac zážitkov no snažme sa pritom vyhýbať organizáciám a miestam, ktoré na slonoch uplatňujú kruté praktiky a zvieratá sa považujú za vec, alebo obyčajný nástroj zisku. Možno si povieš, čo môže spraviť jeden človek z milióna. Kempy a centrá ponúkajúce jazdu na slonoch podrobujúcich sa bolestivým výcvikom bude pribúdať a naďalej prekvitať pokial po nich bude dopyt. Preto každý jednotlivec, ktorý sa zriekne tejto atrakcie môže napomôcť k tomu aby sa tak nestalo a naopak ich ubúdalo. Majestátne slony bez jazdy na ich chrbte môžeš zažiť v jednom z mnohých národných parkov a prispieť tak k ich ochrane. Ak sa rozhodneš navštíviť národný park dbaj na to, aby si nekrmil zvieratá v prírode aj napriek tomu, že brány parkov lemujú predajcovia s ovocím urerčeným na kŕmenie. Dôsledkom toho slony na potravu viac čakajú akoby si ju mali hľadaním zabezpečiť. Národné parky, v ktorých môžeš pozorovať slony sú:

  • Uda Walawe - vstupné okolo 13EUR/osoba + zapožičanie džípu
  • Minneriya - vstupné okolo 13EUR/osoba + zapožičanie džípu
  • Kaudulla - vstupné okolo 9EUR/osoba + zapožičanie džípu
  • Yala - vstupné okolo 13EUR/osoba + zapožičanie džípu
  • Bundala - vstupné okolo 9EUR/osoba + zapožičanie džípu

sri lanka minneriya national park elephant slon

Farmári vs. voľne žijúce slony

Obyvatelia Srí Lanky zaoberajúci sa farmárčením žijú na hranici chudoby a ich úroda pre nich predstavuje častokrát jediný majetok, ktorý majú. V krajine, v ktorej žijú slony sú farmári vystavení riziku v podobe zničenia a konzumácie úrody, zdemolovania ich domovov, alebo straty svojich životov. Slon potrebuje v priemere denne 200 kg rastlinnej potravy, ktoré im národné parky a zabezpečené oblasti častokrát nedokážu poskytnúť. Hlad ich preto vyženie mimo svoje teritórium do záhrad a polí "susedov" farmárov. Parky, v ktorých sa slony zdržiavajú sú vo väčšine prípadov ohraničené elektrickými ohradami, ktoré farmári strhávajú aby dokázali nakrmiť dobytok na území parkov. Prostredníctvom dier v ohrade sa slony dokážu ľahko dostať mimo svojho územia. Výsledkom je začarovaný kruh v podobe konfliktu s cieľom oboch strán bojovať o prežitie. Problém sa snaží riešiť Sri Lanka Wildlife Conservation Society so svojim projektom Orange Elephant.

Srí Lanka ako pomerne malá krajina s vysokou hustotou obyvateľstva má za sebou dlhú históriu zdomácňovania slonov z náboženských, obchodných, domácich, alebo turistických účelov. Slon je na Srí Lanke už od nepamäti znakom bohatstva, privilégií a predovšetkým moci. Ľudia svoje úspechy a postavenie v spoločenských triedach merali na základe počtu zdomácnených slonov, ktoré pretrváva dodnes. Budhisti tvoria 70% obyvateľstva ostrova a veria, že slony boli služobníci Buddhu v dôsledku čoho sú držané pri budhistických chrámoch a využívané v náboženských sprievodoch zvaných "Pereheras"Niekoľko desiatok slonov je v reťazoch koncentrovaných v zoologickej záhrade v Dehiwale, alebo v centre Pinnewala... Aj keď sú krajiny, v ktorých využitie zvierat v celkovej miere nikdy nevymizne, verím že zvážiš rozhodnutie jazdy na slonoch, ktoré dokážeš ovplyvniť aj ty.

preco nejazdit na slonoch

- ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA ZA VÔŇOU ČAJU-

- ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA TIPY, KTORÉ TI MÔŽU POMÔCŤ - 

- ČÍTAJ ĎALEJ: BALI A JEHO DRUHÁ TVÁR

Ak sa ti článok páčil a bol pre teba nápomocný, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje skúsenosti a pocity sa môžeš podeliť v podobe komentára!

 

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.


O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.